Anca Iorga

 

Profesor coordonator

Anca Iorga

 

STUDII

· 1990-1994 – Academia de Teatru şi Film I. L. Caragiale, Facultatea de Teatru, Secţia Coregrafie, Bucureşti;

· 2000-2002 – Masterat la Academia Naţională de Educaţie Fizică şi Sport, Bucureşti, specializarea: Antrenament sportiv de înaltă performanţă;

· 2003 - curs de specializare postuniversitar de psiho-pedagogie, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei (Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic), din cadrul Universităţii din Bucureşti.

· 2010-2013 – doctorat la Universitatea Naţională de Arte

Workshop-uri (durata sub 3 luni):

· 1991-1993 – „La danse en voyage“ cursuri de specializare în dans contemporan organizate de Ministerul Culturii din România şi Ministerul Culturii din Franţa, cu : Karine Saporta, Dominique Bagouet, Mathilde Monnier, Josef Nadj, Angelin Preljocaj, Christine Bastin, Bouvier / Obadia;

· 1994 - cursuri de specializare în Olanda la Amsterdam Summer University cu Cesc Gelabert şi Lydia Azzopardi;

· 1996 - am participat la un workshop în Germania la Ausburg ;

· 2008 - curs de specializare în contact-improvisationorganizat la Cluj-Napoca cu Ray Chung (USA) şi Jess Curtis(USA);

ACTIVITATE PROFESIONALĂ:

Activitatea artistică:

· 1992 - 1997 – angajată a Companiei de Expresie Artistică al Teatrului Odeon din Bucureşti, ca dansator solist.

Activitatea pedagogică:

· 1997 - 2002 – Asistent universitar la Facultatea de Teatru a Universităţii Economice din Bucureşti, catedra de dans şi expresivitate corporală.

· 2002 – 2010 - Asistent universitar la Facultatea de Teatru a Universităţii Spiru Haret din Bucureşti, catedra de dans şi expresivitate corporală.

· 2010 – până în prezent – Lector universitar la Facultatea de Arte a Universităţii Spiru Haret din Bucureşti, Departamentul Arte.

· 1994 - 2003 – profesor colaborator la catedra de dans clasic, ritmică şi repertoriu, a Liceului de Coregrafie Floria Capsali, din Bucureşti.

· 2001 - m-am ocupat de pregătirea coregrafică a Lotului Naţional Individual de Junioare, de Gimnastică Ritmică al României, organizat de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică.

· 2003 - 2005 - m-am ocupat de pregătirea coregrafică a Lotului Naţional de Ansamblu, de Junioare, de Gimnastică Ritmică  al României, organizat de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică, având ca obiectiv Campionatul European de Gimnastică Ritmică de la Moscova, ediţia a XXI-a, din 10 – 12 iunie 2005.

· 2009 - m-am ocupat de pregătirea coregrafică a Lotului Naţional Individual de Junioare, de Gimnastică Ritmică al României, organizat de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică.

· 2010 – până în prezent – coregraf al Lotului Naţional de Senioare, de Gimnastică Ritmică al României, organizat de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică.

Lista activităţilor teatrale:

  • “Anotimpurile”, muzica Antonio Vivaldi, coregrafia Sergiu Anghel – film 1991, Televiziunea Română.
  • “December Epitaphs”, muzica Dinu Ghezza, coregrafia Liliana Iorgulescu, 1992, Festivalul Internaţional al Muzicii Noi, ediţia a II-a, Sala de Concerte “Emil Jora”, Bucureşti.
  • “Omul care  vorbeşte singur” de Matei Vişniec, regia Mihaela Săsărman, coregrafia Mihaela Santo – 1992, Teatrul Odeon, Bucureşti.
  • “Miniaturi coregrafice”,coregrafia Dominique Bagouet (Franţa) – 1992, Opera Naţională, Bucureşti.
  • “Laborator de dans” după texte de Mircea Eliade şi Jorge Louis Borges,                                                                       coregrafia Raluca Ianegic – 1993, Teatrul Odeon, Bucureşti.
  • “Visul descompus” sau “Drumul spre centru”,coregrafia Raluca Ianegic – 1993, Teatrul Odeon, Bucureşti.
  • “Hattaresare”, coregrafia Susane Buirge (S.U.A.) – 1993, Teatrul Odeon, Bucureşti.
  • “Eu nu. Solo” de Samuel Becket, coregrafia Raluca Ianegic – 1994, Teatrul Odeon, Bucureşti.
  • “Maria Tănase”, coregrafia Anca Iorga – 1995, Teatrul Odeon, Bucureşti.
  • “Luminile lunii”, regia Liana Ceterchi – 1996, Teatrul Mic, Bucureşti.
  • “Remember Maria Tanase”,coregrafia Anca Iorga, – film 1996, Televiziunea Română.
  • “Lecţia de muzică”, muzica Felicia Donceanu, coregrafia Anca Iorga, regia Dan Manoliu, – film 1996, Televiziunea Română.
  • “ Să nu faci umbră” de Ellen Kaplan, regia Liana Ceterchi, mişcarea scenică Anca Iorga – 1997, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti.
  • “Gardens”, muzica Arne Mellnas (Suedia), coregrafia Anca Iorga, 1998, Festivalul Internaţional al Muzicii Noi, ediţia a VIII-a, Sala Mică a Palatului, Bucureşti.
  • “Magicianul”, coregrafia Alina Zahariuc, 1999, Studioul de Teatru Echinox, Ploieşti.
  • “Cercul pătrat”,coregrafia Alina Zahariuc, 1999, Festivalul de Artă Medievală, ediţia a VI-a, Sighişoara.
  • “Metanoia”, coregrafia Anca Iorga şi Robert Zahariuc, 1999, Festivalul de Artă   Medievală, ediţia a VI-a, Sighişoara.
  • “Miss Ştampiluţa”,coregrafia Anca Iorga, 1999, spectacol realizat de Primăria sectorului 3, Bucureşti.
  • ”Piaţeta” de Carlo Goldoni, regia Lucia Mureşan, coregrafia Anca Iorga, 2000, Teatrul Rapsodia Română, Bucureşti.
  • “Femeia îndărătnică” de William Shakespeare, regia Margareta Pogonat, mişcarea scenică Anca Iorga, 2001, Teatrul Rapsodia Română,  Bucureşti.
  • “Cameristele” de Jean Genet, regia Margareta Pogonat, mişcarea scenică Anca Iorga, 2001, Teatrul Rapsodia Română, Bucureşti.
  • “Ordine – Dezordine”,coregrafia Anca Iorga, 2001, Festivalul Hurmuz, ediţia a-IX-a, Tulcea.
  • “Muck cel mic” de Wilhelm Hauff, regia Mihai Alexandru Nicolae, coregrafia Anca Iorga, iunie 2001, Romexpo, Bucureşti.
  • “De la tradiţie la modernitate”,regia Eugen Ciocan, coregrafia Anca Iorga, iulie 2001, Târgul Meşteşugarilor Muzeul Satului, Bucureşti.
  • “Cassiber”, muzica Chris Cutler, Zygmunt Krauze, Lutz Glandier (Canada), coregrafia Raluca Ianegic, mai 2003, Festivalul Internaţional al Muzicii Electronice şi de Computer – Acousmania, ediţia a-II-a, Sala de Concerte “Emil Jora”, Bucureşti.
  • “Sonal Atoms”, muzica Curtis Road (S.U.A.), coregrafia Raluca Ianegic, mai 2003, Festivalul Internaţional al Muzicii Electronice şi de Computer – Acousmania, ediţia a-II-a, Sala de Concerte “Emil Jora”, Bucureşti.
  • “Improvisatio”, muzica Josh Ronsen şi John Grzinich (S.U.A.), coregrafia Raluca Ianegic, mai 2003, Festivalul Internaţional al Muzicii Electronice şi de Computer – Acousmania, ediţia a-II-a, Sala de Concerte “Emil Jora”, Bucureşti.
  • Doamna în negru”, de Murray Schisgal, regia Alexandru Conovaru, coregrafia Anca Iorga, 2004, Casa de Cultură Nicolae Bălcescu, Bucureşti.

· „Love story on the Romanian territory”, muzică populară românească, coregrafia Anca Iorga, aprilie 2006, Schimb cultural „Our stage”, Kirklareli, Turcia.

 

  • „În largul mării”, de Slavomir Mrozek, regia Lucia Mureşan, coregrafia Anca Iorga, 2006, Teatrul Foarte Mic, Bucureşti.
  • „Moştenirea”, de Pierre Marivaux, regia Lucia Mureşan, coregrafia Anca Iorga, 2007, Teatrul Foarte Mic, Bucureşti.
  • „Efectul razelor gama asupra anemonelor”, de Paul Zinde, regia Crista Bilciu, coregrafia Anca Iorga, 2008, Teatrul Montage la Galerie, Bucureşti.
  • „Patemă ce vatămă”, muzica Arcangelo Corelli, coregrafia Anca Iorga, 29 – 30 aprilie 2008, Festivalul Internaţional „Eurodans 2008”, Vălenii de Munte – Ploieşti.
  • „Reverie”, pe muzica lui Antonio Vivaldi, coregrafia Anca Iorga, aprilie 2009, Festivalul Internaţional „Eurodans 2009”, ediţia a IV-a, Ploieşti.
  • „Hoinarul”, pe muzica lui Henri Pachebel, coregrafia Anca Iorga, aprilie 2009, Festivalul Internaţional „Eurodans 2009”, ediţia a IV-a, Ploieşti.
  • “Girl Gone”,  de Jaquelin Reingold, în regia Doinei Antohi, coregrafia Anca Iorga, 2009, la Teatrul La Scena, din Bucureşti.
  • Gâlcevile din Ghioggia, de Carlo Goldoni, în regia profesor universitar dr. Lucia Mureşan, 2009, la Teatrul Foarte Mic, Bucureşti.

Premii şi nominalizări:

· 1994 - premiul pentru cel mai bun spectacol de dans contemporan al stagiunii 1993 – 1994, acordat de Uniunea Artiştilor şi Interpreţilor din România, pentru spectacolul “Eu nu. Solo.” de Samuel Becket, coregrafia Raluca Ianegic, de la Teatrul Odeon din  Bucureşti, spectacol în care am avut rolul principal.

· 1994 - nominalizare pentru cel mai bun interpret de dans contemporan din Romania, pentru rolul din spectacolul “Eu nu. Solo.” de Samuel Becket, coregrafia Raluca Ianegic, de la Teatrul Odeon din Bucureşti.

· 2005 - locul trei, medalia de bronz, la Concursul Internaţional Cupa Irina Deleanu, cu echipa de junioare a României (pregătirea coregrafică).

· 2008 - premiul I, la secţiunea dans contemporan, la Festivalul Internaţional « Eurodans 2008 », desfăşurat la Vălenii de Munte, cu spectacolul « Patemă ce vatămă », muzica Arcangelo Corelli, coregrafia Anca Iorga.

· 2009 - premiul I, la secţiunea coregrafi-interpreţi, la Festivalul Internaţional « Eurodans 2009 », desfăşurat la Ploieşti, cu coregrafiile „Reverie” şi „Hoinarul”, pe muzica lui Antonio Vivaldi şi Henri Pachebel, coregrafia şi interpretarea Anca Iorga.